Apie mus |Kontaktai |DUK |Klauskite Kėdainių miškas - Miškų ūkis Kėdainių miškas - Miškų ūkis Kėdainių miškas - Miškų ūkis

UAB “Kėdainių miškas”

Birutės g. 8, Kėdainiai, LT-57175
Tel. 8 687 23139
El. paštas info@kedainiumiskas.lt
Tinklalapis www.kedainiumiskas.lt 

Pirmadienis-Ket 08.00-17.00
Penktadienis 08.00-15.00.

 

keleivių vežimas, siuntų gyvūnų vežimas keleivių vežimas iš/į Lietuvą Lenkiją Vokietiją Belgiją Prancūziją Ispaniją Angliją, keleivių vežimas, siuntų gyvūnų vežimas keleivių vežimas iš/į Lietuvą Lenkiją Vokietiją Belgiją Prancūziją Ispaniją Angliją keleivių vežimas, siuntų gyvūnų vežimas keleivių vežimas iš/į Lietuvą Lenkiją Vokietiją Belgiją Prancūziją Ispaniją Angliją, keleivių vežimas, siuntų gyvūnų vežimas keleivių vežimas iš/į Lietuvą Lenkiją Vokietiją Belgiją Prancūziją Ispaniją Angliją keleivių vežimas, siuntų gyvūnų vežimas keleivių vežimas iš/į Lietuvą Lenkiją Vokietiją Belgiją Prancūziją Ispaniją Angliją, keleivių vežimas, siuntų gyvūnų vežimas keleivių vežimas iš/į Lietuvą Lenkiją Vokietiją Belgiją Prancūziją Ispaniją Angliją
 
Miškų ūkis
Kaip gali būti tvarkomas ir prižiūrimas miškas Lietuvoje?

Privačių miškų sektoriuje yra 232 tūkst. privačių miško savininkų, apie 700 tūkst.ha privačių miškų, o vidutinė privačių miškų valda yra 4,5 ha. Tai sudaro apie 30% bendros miškų teritorijos.
Didžioji dauguma miško savininkų Lietuvoje turi mažus, iki 5 ha, miško plotus, taigi, visai natūralu, kad naujieji miško šeimininkai dar nėra įgiję pakankamai ūkininkavimo privačioje valdoje žinių ir patyrimo.

Kaip yra užsienyje?

Užsienyje, pirmiausiai Skandinavijos šalyse, dominuojant privačiai miško valdų nuosavybei, susiformavo ilgalaikės smulkaus šeimos miško ūkio tradicijos, kurios nusako, kad privačią miško valdą reikia turėti ir puoselėti ateities kartoms. Gi šiuo metu mes stebime ir kitą tendencija, pagal kurią didelės miškų ūkio korporacijos stengiasi išparduoti savo valdas siekiančias po 2-3 milijonus hektarų. Tai daroma tam, kad iš miško valdų pardavimo gautas lėšas galima būtų investuoti į pridėtinę medienos apdirbimo pramonę, pirmiausiai celiuliozės ir popieriaus gamybą.

Miško naudojimo būdai Lietuvoje

Pastebėtina, kad šiuo metu Lietuvoje 1 ha miško kaina yra 3-4 kartus mažesnė nei sakykim, Švedijoje. Lietuvoje pagal tradicijas ir miško produktų (grybų, uogų, medžioklės ūkio, medienos) rinkos situaciją taip jau susiklostė, kad bene 100 % pajamų iš miško ūkinės veiklos miško savininkai paprastai gauna už medynų eksploatavimą, vykdydami vienokius ar kitokius miško kirtimus, t.y. gamindami ir parduodami medieną.

Tokia yra praktika, kai miško savininkas galvoja apie ilgalaikį miško valdos naudojimą. Tačiau miško savininkas Lietuvoje iš savo miško valdos naudą gali ir kitais būdais: parduodamas savo mišką su žeme, arba parduodamas nenukirstą (statų) mišką iškirtimui, sudarydamas miško priežiūros ir tvarkymo sutartis („Jungtinių miškų“ variantas).

Jei miško savininkas parduoda miško valdą, jis gauna pajamas iš karto už visą mišką, tačiau tai yra gerokai mažesnės pajamos, nei būtų jos gautos mišką naudojant, t.y. kertant ir atsodinant mišką, bei paliekant jį savo vaikams. Šiuo atveju miško kaina priklauso nuo žemės ir medyno kainos, o taip pat nuo galimybės plėsti kaimo turizmą.

Reiktų pastebėti, kad pagal Lietuvos įstatyminė bazę, nuo praėjusių metų gegužės privačių miškų savininkais gali tapti ne tik Lietuvos Respublikos piliečiai (kaip kad buvo anksčiau), bet ir šalies, o taip pat užsienio privatūs investuotojai ir įmonės. Tačiau šalies miško savininkams reikėtų žinoti, nuo ko priklauso miško kaina, kad neparduoti pigiau, negu galima gauti parduodant tik nenukirstą mišką, protingai sutvarkius privačia miško valdą.

Paprastai medyno, o tuo pačiu, ir miško vertė priklauso nuo to, kaip greitai galima gauti pajamų pagaminus ir pardavus medieną. Taip pat svarbu žinoti, kokioje miškų grupėje yra Jūsų miško valda. Nuo miškų grupės priklauso, ar mišką galima labiau ar mažiau intensyviai naudoti. Dar svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad medienos kaina didėjant jos kiekiui paprastai didėja. Žinotina, kad mediena yra vienas tų retų produktų, kurie turi tokią savybę.

Kitas būdas yra naujas Lietuvoje, kada privatus miško savininkas sudaro miško priežiūros sutartis, pagal kurias per 1-10 metų laikotarpį miško savininkui teikiamos įvairios miško ūkio paslaugos: miškotvarkos projektų rengimas, miško retinimas, ugdymas ir kitoks kirtimas, miško atsodinimas, apvaliosios medienos pardavimas. Šiuo metu teikiama ir nauja paslauga – miško įveisimas tose žemėse, kurios netinka žemės ūkiui, taip pat su šiais darbais susijusių miško įveisimo projektų rengimas. Kaip tai daroma: susitikę su miško savininku, kartu aplankome miško valdą, įvertiname jos būklę ir pasiūlome kokius darbus joje reikėtų atlikti, t.y. parengiame vadinamąją miško valdos priežiūros sąmatą arba komercinį pasiūlymą.

Kokia nauda? Miško savininko valda, kuri dažnu atveju yra toli nuo gyvenamosios vietos yra prižiūrima, medieną galima realizuoti palankesnėmis kainomis, nes stambiems medienos pirkėjams tiekiamas didelis medienos kiekis, o svarbiausia - atsakome už darbų atlikimo terminus bei kokybę.

Jei sutartus darbus, pagal pasirašytas miško priežiūros sutartis, atlieka didelę patirtį turinti įmonė ar privati girininkija „Jungtiniai miškai“, po miško kirtimo miškas bus tik vertingesnis, nes miško savininkui nebus vargo su miško atsodinimu. Pastebėtina, kad paprastai tokiu atveju įmonė dirba už 10 % nuo darbų sąmatos.

Jei norite miško valdos priežiūra ir tvarkymu užsiimti patys, turėtumėte žinoti miško kirtimo ir traukimo kainas, medienos gaminių kainas ir galimus pirkėjus. Taip pat derėtų atsakingai įvertinti sugaištą laiką ir su visų darbų organizavimu susijusias išlaidas bei dažnu atveju sugadintus nervus. Pastebėtume, kad dažnai spaudoje pamatyti ar iš nuogirdų išgirsti apie itin dideles siūlomas medienos ar miško kainas, greitą atsiskaitymą. Tačiau, kada reikalai pakrypsta prie konkrečių sprendimų ir darbų, potencialūs pirkėjai ima „mėtyti pėdas“. Patartume miško savininkams, neturintiems patikimos informacijos apie galimus medienos pirkėjus prašyti avansinio mokėjimo prieš išsivežant medieną ir būtinai sudaryti medienos pirkimo pardavimo sutartį.

Taigi, pabaigai užduosime retorinį klausimą? Parduoti mišką ar ne? Tai bene pats paprasčiausias būdas išspręsti “miško problema” Bet ar pats geriausias?

back   Atgal

 

UAB “Kėdainių miškas”

Birutės g. 8, Kėdainiai, LT-57175
Tel. 8 687 23139
El. paštas info@kedainiumiskas.lt
Tinklalapis www.kedainiumiskas.lt 

Pirmadienis-Ket 08.00-17.00
Penktadienis 08.00-15.00.

 

 
UAB "Kėdainių miškas" - Miško pirkimas su žeme, Miško pirkimas iškirtimui visoje Lietuvoje Interneto svetainių kūrimas Interneto svetainių kūrimas optimizavimas seo paslaugos , web design, seo